História strediska

  • 1918 – Chata na Jahodnej pod názvom chata „Otília“
  • 1930 – 21. December  pomenovaná ako „Loudova chata na Otílii“,
  • 1932 – 11. December  Slávnostné otvorenie Chaty na Jahodnej
  • 1946 – 21. Júl  Prestavba chaty a prístavba jedálne

Prvá zmienka o organizovanej turistike v okolí Košíc pochádza spred roku 1884, keď vznikla prvá masová turistická organizácia „Uhorský karpatský spolok“, ktorá združovala 361 členov, medzi inými aj 6 občanov Košíc, príslušníkov buržoázie a zámožnejších vrstiev. V roku 1884 sa vytvorila jej Košicko – abovsko – turnianska skupina, ktorá sa roku 1891 zmenila na „Maďarský turistický spolok“. Z neho sa postupne utvorilo niekoľko sekcií, medzi nimi aj košická sekcia. Jej členovia si za cieľ postavili turisticky sprístupniť horské hrebene najbližšieho okolia Košíc, vybudovať a vyznačiť turistické chodníky, studničky a pramene. Prvé značkované chodníky, v roku 1896, viedli z Košíc cez Bankov, práve na Jahodnú.
1918 Roku 1910 bola založená „Maďarská krajinská organizácia priateľov prírody“ a jej košická skupina, zásluhou ktorej sa spomína prvá chata na Jahodnej, chata „Otília“ z roku 1918. Bola postavená na svahu v blízkosti prameňa na kraji „hornej Lúky“ (terajšej zjazdovky), ktorá mala dobrú polohu na tejto Hrebeňovej ceste a bola aj dobrou lyžiarskou zjazdovkou. Postavili ju bratia Alexander a Gabriel Bárczayovi a pomenovali podľa svojej matky Otílie. Dvojpriestorová zrubová Poľovnícka chatka s krytou verandou slúžila turistom aj prvým Košickým lyžiarom. Na jeseň roku 1919 bola chatka vykradnutá a podpálená. Meno Otília sa však prenieslo na lúku na ktorej chatka stála.

1930 Asi 400 m nižšie, na lúke pod svahom postavil Odbor Klubu československých turistov v spolupráci s Klubom Tatranských lyžiarov a vojakmi Košickej posádky dvojizbovú 18- Posteľovú drevenú chatku, ktorá slúžila predovšetkým lyžiarom.

A pre vojenské lyžiarske kurzy. Do užívania bola odovzdaná 21.12.1930 a pomenovaná ako „Loudova chata na Otílii“, podľa Václava Loudu, stavebného referenta a lyžiarskeho funkcionára, Ktorý mal zásluhy na jej postavení. Táto provizórna chata však kapacitne nevyhovovala množstvu turistov a lyžiarov a tak v auguste 1932 začala košická stavebná firma Františka Bursíka stavať veľkú murovanú turistickú chatu a o mesiac už bola budova pod strechou. Kapacita tejto trojposchodovej chaty bola 52 miest, v 4 izbách a 4 nocľahárňach. Napriek turistickému režimu tu bol vysoký komfort vďaka 2 jedálňam, vlastnému vodovodu a kanalizácii. Slávnostné otvorenie chaty na Jahodnej sa uskutočnilo 11. Decembra 1932., za účasti množstva turistov.

Chatárom sa stal Jozef Nývlt, ktorý mal v budove chaty aj Byt. Po otvorení chaty začali od múzea až k rázcestiu pod Chatou v Sedle na Jahodnej premávať každú sobotu a nedeľu autobusy ČSD. V roku 1934 zriadili pri chate aj volejbalové Ihrisko. V bývalej „Loudovej chate“, skrytej za novou budovou, Bola zriadená študentská nocľaháreň s ôsmimi posteľami a v druhej miestnosti úschovňa lyží.

Dnešnú podobu chata na jahodnej získala pri rekonštrukcii, ktorá bola prevedená v rámci obnovy turistických chát v okolí Košíc, ako práve na prvej chate v okolí. Boli prevedené stavebné úpravy a prístavba jedálne podľa plánov Ľudovíta Fišera s nákladmi 500 tis. kčs. Slávnostné otvorenie chaty sa konalo 21. 7. 1946.

S organizovaným lyžiarskym športom sa v Košiciach stretávame od zimnej sezóny 1907-08, hoci nie je vylúčené, že niektorí jednotlivci v Košiciach lyžovali už aj skôr,

Ovplyvnení rozvojom tohto športu vo Vysokých Tatrách. Prvé lyžovanie na Jahodnej sa spomína v roku 1918, keď práve novopostavenú chatu „Otília“ začali využívať prví lyžiari. Od Januára 1927 sa na Jahodnej konali lyžiarske preteky o prebor stredných škôl východného Slovenska. 17. januára 1937 Sa opäť na Jahodnej konali lyžiarske preteky brannosti, už s dvomi jednoduchými mostíkmi na svahu zjazdovky, ktoré umožňovali 30 m skoky. Koncom roku 1939 bola vybudovaná 27 km dlhá lyžiarska cesta z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú Holicu až po Eriku. Prvý úsek lyžiarskej cesty z Košíc po Jahodnú stavali robotníci, druhý úsek od Jahodnej po Eriku Židia z pracovného tábora a vojnoví zajatci. Nová lyžiarska cesta s 25 malými ochrannými prístreškami, chrániacimi pred Nepohodou a snehovou víchricou (zvyšky jedného dodnes existujú Na hrebeni medzi Zadnou Holicou a Idanským sedlom) a lyžiarsky mostík umožňujúci 35-40 m skoky projektoval Stanislaw Marusz a slávnostne boli dané do užívania dňa 21. 2. 1943 v rámci 4. ročníka lyžiarskych pretekov v behu, zjazde a skokoch o putovnú cenu Košíc.

Od týchto čias už prešlo pár rokov. Presne 106 rokov delí nás súčasníkov od našich predkov, ktorí sa snažili vniesť do svojich životov spestrenie v podobe prechádzok a príjemných potuliek po okolitej prírode. Boli pre nich únikom zo sveta každodenných starostí a miestom kde nachádzali sami seba ako súčasť prírody.

Posolstvo našich predkov je pre nás výzvou, aby sme práve V dnešnom uponáhľanom svete častejšie nachádzali spojenie s prírodou, kde sa dá nájsť toľko príjemných a upokojujúcich vecí a to v každom ročnom období…

Doprajte si oddych, ktorý si zaslúžite v príjemnom prostredí na Jahodnej. Stredisko Jahodná je ideálne pre rodiny s deťmi vzdialené len 15 km od Košíc.

Pre skupiny je k dispozícii multifunkčné ihrisko, možnosť objednať si bazén len pre Vás, a tak isto Vám vieme ponúknuť k prenájmu reštauráciu, poľovnícky salónik, kolibu alebo kaviareň na spoločenské akcie.  Odporúčame si pozrieť vybavenie strediska Jahodná.

Odporúčame: