Fakultatívne výlety

PREHLIADKA MESTA KOŠICE

Fakultatívny výlet zameraný na obhliadku mesta Košice , spoznanie jeho histórie a kultúrnych pamiatok.

Rozpis trasy:

 • Odchod: Jahodná 9:00
 • Zastávka č. 1: centrum mesta Košice
 • Zastávka č. 2: obed
 • Zastávka č. 4: voľný program v meste
 • Návrat: Jahodná cca 16:00

Mesto Košice, druhé najväčšie mesto SR sa nachádza vo východnej časti Slovenska. Výhodná poloha urobila v minulosti z Košíc dôležitý bod na obchodných cestách, dnes je kľúčovou hospodárskou aglomeráciou, ale aj križovatkou dopravných trás, k čomu prispieva železničný uzol a medzinárodné letisko. Košice sú prvým európskym mestom, ktoré získalo vlastnú erbovú listinu. V roku 1369 ju panovník Ľudovít Veľký udelil po prvýkrát právnickej osobe – mestu Košice. Ďalšie prvenstvo sa spája so športom – v Košiciach v prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky a druhý najstarší svetový maratón – Medzinárodný maratón mieru (založený v roku 1924). Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach – v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväčšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväčšia slovenská botanická záhrada s najväčšou zbierkou kaktusov v bývalom Československu. Detská železnica v Čermeľskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku. Mesto leží v Košickej kotline v širokom údolí rieky Hornád, ohraničené na západe výbežkami pohoria Slovenské rudohorie.

Pamiatky ktoré pri prehliadke uvidíte: Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža , Štátne divadlo, Morový stĺp – súsošie Immaculata, Biskupský palác, Rákocziho palác, Kráľovský dom, Miklušova väznica, Mestské hradby. Počas voľného programu môžete navštíviť múzeum voskových figurín, posedieť si pri spievajúcej fontáne, alebo si oddýchnuť pri kávičke v niektorej z miestnych kaviarničiek.

Obed si vychutnáte v tradičnej Slovenskej reštaurácii, v ktorej Vám ponúknu tie najlákavejšie a najtradičnejšie špeciality slovenskej kuchyne . Budete si môcť pochutnať na bryndzových haluškách , jaterniciach , klobáskach a zapiť to kvalitnou žinčicou, cmarom , alebo slivovicou.

Fakultatívny výlet je zameraný na oblasť PIENIN

Rozpis trasy:

 • Odchod: JAHODNÁ 07:30
 • Zastávka č. 1: ČERVENÝ KLÁŠTOR
 • Zastávka č. 2: SPLAV DUNAJCA
 • Zastávka č. 3: Obed: LESNICA
 • Zastávka č. 4: HRAD ĽUBOVŇA + SKANZEN

ČERVENÝ KLÁŠTOR

Národná kultúrna pamiatka Červený kláštor pri obci Červený kláštor bol obývaný mníchmi rádu kartuziánskeho a kamaldulského v dvoch etapách. Najprv bol Červený kláštor kartuziánskym kláštorom v rokoch 1320 až 1563 (zakladateľ rehole v roku 1084 sv. Bruno).

SPLAV DUNAJCA

Veľmi zaujímavý je splav Dunajca na pltiach, ktorý je miestnou turistickou atrakciou. Rieka, ktorá odvádza vody zo slovenského územia do Baltského mora. Jeho pramenné zdrojnice Biely a Čierny Dunajec a Biela voda a jej pravostranný prítok Javorinka odvádzajú vody z Pienin. Prielom Dunajca je v rozsahu 360 hektárov chránenou prírodnou rezerváciou. Je to floristický a krajinársko-esteticky veľmi významné územie. Dunajec odvodňuje zo slovenského územia 361 km2 a v dĺžke necelých 20 km tvorí slovensko-poľskú štátnu hranicu.

Fakultatívny výlet je zameraný na oblasť SPIŠA a relaxačným pobytom v AQUACITY Poprad.

Rozpis trasy:

 • Odchod: JAHODNÁ 07:30
 • Zastávka č. 1: ŽEHRA – Kostol Sv. Ducha / Pamiatka UNESCO /
 • Zastávka č. 2: SPIŠSKÝ HRAD / Pamiatka UNESCO /
 • Zastávka č. 3: Obed: SPIŠSKÝ SALAŠ / podľa záujmu /
 • Zastávka č. 4: LEVOČA
 • Zastávka č. 5: AQUACITY POPRAD

ŽEHRA

V starobylom ranogotickom kostole sv.Ducha, postavenom po roku 1275 s neskoršími stavebnými úpravami sú obvzlášť cenné gotické fresky z piatich období. Najstaršie sú z 13. storočia, najmladšie z 15. storočia. V interiéri sa nachádzajú viaceré gotické plastiky zo začiatku 15. storočia a kamenná krstiteľnica z 13. storočia.

SPIŠSKÝ HRAD

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m sa nachádza jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Je dokladom vývoja architektúry u nás od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Bol sídlom hlavných županov Spiša. Obývaný bol do konca 17. storočia. Jeho majitelia – rodina Csáky – sa potom presťahovali do modernejších kaštieľov v Bijacovciach, Hodkovciach a iných.

LEVOČA

Mesto malo v stredoveku európsky význam. Uprostred námestia stoja tri pôvavné budovy, ktoré bývali pre mestá typické: farský kostol sv. Jakuba – duchovné centrum, radnica – správne s súdne centrum a bývalý obchodný dom – hospodárske centrum. Neskôr pribudol aj evanjelický kostol s mohutnou kupolou. Unikátny charakter má chrám sv. Jakuba so svojimi 11 gotickými a renesančnými oltármi a s ďalším hodnotným interiérom. Je tu najvyššý gotický oltár sveta, ďaľšie gotické a renesančné oltáre z 15.-16. storočia. Mnohé z nich sú dielami rezbára, ktorého meno sa spája s mestom: Majstra Pavla z Levoče. V bývalej radnici z 15.-17. storočia so zvonicou je dnes múzeum informujúce o bohatých dejinách mesta. Pred ním symbolicky stojí stredoveký pranier pre ženy – klietka hanby. Z ostatných kostolov je cenný tzv. starý kostol minoritov s kláštorom, z ktorého sa zachovalo niekoľko pôvodných miestností včítane gotickej krížovej chodby. Barokový charakter má tzv. nový minoritský kostol. Levoča je aj najväčším pútnickým miestom Slovenska. Symbolizuje to kostol na Mariánskej hore.

AQUACITY POPRAD

Relaxačno-športový areál AquaCity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50°C. Dominantou areálu je celoročná prevádzka, nerezové bazény a UV čistenie vody. V areáli sa nachádza krytý plavecký 50 m bazén, celoročné termálne bazény s teplotou vody 36 až 38°C, kde si návštevníci postupne vyskúšajú vodný hríb, perličky, vírivky, hojdací zvon a tobogany. K atraktívnym častiam patrí krytý relaxačný bazén Blue Diamond a bazén Sapphire. Tieto bazény sú naplnené kryštálovo čistou vodou obsahujúcou až dvadsať rôznych minerálov podporujúcich zdravie. Nemenej atraktívny je Vitálny svet s komplexom sáun ako mentolová, parná, soľná, fínska, kvetinová a príjemnou atrakciou je snežná jaskyňa, kde skutočne sneží po celý rok. V AquaCity je možnosť oddychovať aj aktívne, nachádza sa tu moderne vybavené fitnescentrum. Novinkou v AquaCity je kryoterapia – liečba chladom pri použití veľmi nízkych teplôt od -100 do – 160°C. Výsledkom je vyvolanie obranných mechanizmov v tele človeka.

Fakultatívny výlet je zameraný na oblasť GEMER

Rozpis trasy:

 • Odchod: JAHODNÁ 07:30
 • Zastávka č. 1: KRÁSNA HORKA
 • Zastávka č. 2: BETLIAR
 • Zastávka č. 3: Obed
 • Zastávka č. 4: DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

KRÁSNA HÔRKA

Národná kultúrna pamiatka, gotický hrad zo začiatku 14. storočia. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do roku 1812 bol hrad obývaný. Posledný majiteľ D. Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho sprístupnili verejnosti. Hrad je prístupný verejnosti ako múzeum dobového nábytku a zariadenia. Jeden z posledných hradných pánov dal roku 1904 na okraji obce Krásnohorské Podhradie vybudovať pre svoju manželku umelecky vyzdobené secesné mauzóleum, vystavané z rôznofarebného mramoru privezeného zo všetkých svetadielov. Sú v ňom sarkofágy D. Andrássyho a jeho manželky Františky. Hrad je prístupný verejnosti ako múzeum dobového nábytku a zariadenia.

BETLIAR

Na základoch staršieho zámku, pravdepodobne zo 16. storočia, dal na začiatku 18. storočia Štefan Andrássy postaviť kaštieľ opevnený rohovými baštami. V rokoch 1792-1795 jeho potomkovia kaštieľ prestavali v klasicistickom štýle. V kaštieli je dnes múzeum historickej bytovej kultúry, nábytok z 15. – 17.storočia, klasicistické a empírové zariadenie. Nachádzajú sa tu zbierky obrazov – krajinomaľby, portréty, poľovnícke motívy, knižnica s vyše 20 000 exemplármi, zbierky zbraní a poľovnícke trofeje, exotické suveníry z celého sveta, hlavne z Ázie a Afriky.

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

Tento chránený prírodný výtvor je jeden z najvzácnejších a najpozoruhodnejších prírodných javov u nás. Objavil ju 15.7.1870 banský inžinier E. Ruffinyi so spoločníkmi. Už 1871 ju spístupnili verejnosti. 1887 bola prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Bohatá výzdoba má útvary do značnej miery vytvarované prúdením vzduchu. Celkový objem ľadu sa odhaduje na cca 110 000 m3.

PONUKA DEGUSTÁCIÍ NA TOKAJI

Vínne pivnice na Tokaji sú úžasné. Tajomné , plné tekutých pokladov ukrytých pred naším nedočkavým smädom … Historicky vznikali tieto pivnice ako úkryty osadníkov pred ničivými nájazdmi tureckých vojsk. Dnes našťastie plnia funkciu oveľa lákavejšiu. Kto mal možnosť zostúpiť do ticha a chladu tokajskej pivnice firmy Ostrožovič vo Veľkej Tŕni, kto nazrel do tmavých chodbičiek ich archívu, vykopaných v tufe a ochutnal tekuté lúče jantárového slnka, nikdy nezabudne.

V tejto ručne kopanej pivnici vo Veľkej Tŕni sa uskladňuje mladé tokajské víno , aby sa v malých 136 L „gónskych“ súdkoch po rokoch zrenia zaguľatilo na sladučký 3-6 putňový tokaj. Bez zrenia v tokajskej pivnici nie je tokaj tokajom. Pivnica zákonite aj zo zákona patrí k výrobe tokajských výberových vín a patrí k piatim tokajským P.

Ostrožovičova pivnica je vykopaná v sopečnej vyvreline – tufe, tak, ako sa na tu pravú, tokajskú patrí. Celoročne stála teplota 10-12°C , vysoká vzdušná vlhkosť, malé súdky ,ticho a kľud. Zostúpte po dlhých schodoch do 13 metrov hlbokej , pivničnou plesňou obrastenej pivnice, osvetlenej mihotavým plamienkom sviečok a odhaľte skryté tajomstvá spolu s tvoriteľom týchto vzácnych pokladov. Husté víno lenivo tečie do pohárika, akoby ustaté dlhoročným čakaním na to, až sa ho niekto opováži vychutnať. Jantárovo zlaté víno vám zavonia kôrkou tmavého chleba, hrozna a domova zároveň.

Podľa počtu vzoriek rozdeľujeme ochutnávky na tri rôzne varianty . . .

1. Variant: 6 vzoriek vín po 0,05 l + studený nárez ( slanina, syr)
prebieha v tokajskej pivnici, dĺžka degustácie 60 min.

Degustované vína:

 1. Víno kráľovnej Alžbety výber z hrozna 2006
 2. Furmint výber z hrozna 2006
 3. Lipovina výber z hrozna 2006
 4. Muškát žltý výber z hrozna 2006
 5. Tokaj 3-putňový tokajský výber 2002
 6. Tokaj 4-putňový tokajský výber 2002

2. Variant: 10 vzoriek vín po 0,05 l + studený nárez (ako variant č.1+ paštéta)
prebieha v tokajskej pivnici, dĺžka degustácie 90 min.

Degustované vína:

 1. Rulandské biele SC výber z hrozna 2004
 2. Rizling vlašský SC výber z hrozna 2005
 3. Víno kráľovnej Alžbety výber z hrozna 2006
 4. Furmint SC výber z hrozna 2006
 5. Muškát žltý SC výber z hrozna 2006
 6. Furmint SC kabinetné víno 2002
 7. Tokaj cuvée výber z hrozna 2005
 8. Lipovina SC výber z hrozna 2006
 9. Tokaj 3- putňový tokajský výber 2002
 10. Tokaj 4-putňový tokajský výber 2002

3. Variant GRAND: 15 vzoriek vín po 0,05 l + studený nárez (ako variant č.2 + tlačenka, fašírka, obloha), je spojený s prehliadkou výroby vína a podľa záujmu aj vinohradov. Dĺžka degustácie je 120 min. a prebieha v tokajskej pivnici

Degustované vína:

 1. Rulandské biele SC výber z hrozna 2004
 2. Furmint neskorý zber 2005
 3. Rizling vlašský SC výber z hrozna 2005
 4. Víno kráľovnej Alžbety SC 2006
 5. Furmint SC výber z hrozna 2006
 6. Muškát žltý SC výber z hrozna 2006
 7. Furmint SC kabinetné víno 2002
 8. Lipovina SC výber z hrozna 2006
 9. Tokaj cuvée NS výber z hrozna 2005
 10. Furmint SC bobuľový výber 2002
 11. Devín NS cibébový výber 2005
 12. Tokajské samorodné sladké 2000
 13. Tokaj 3-putňový tokajský výber 2000
 14. Tokaj 4-putňový tokajský výber 2002
 15. Tokaj 6-putňový tokajský výber 1999

TERMÁLNE KÚPELE A KÚPALISKO TISZAÚJVÁROS.

Rozpis trasy:

 • Odchod: Jahodná 8:00
 • Celodenný pobyt v termálnych kúpeľoch Tiszaújváros

Tiszaújváros je jedným z najmladších miest Maďarska s históriou nie staršou ako 30 rokov. Nachádza sa iba 25 km od Miskolca . Leží na sútoku riek Tisza a Sajó , v kúzelnej nížine , v blízkosti dvoch svetoznámych vinných oblastí Tokaj a Eger. Za účelom využitia termálnej vody sa v 70 rokoch vyvrtala približne 1200 m hlboká studňa, ktorá dáva 57 – 60°C tetmálnu vodu. Termálne kúpele v Tiszaújvárosi začali svoju činnosť 1.10.1997

Komplex liečebných kúpeľov poskytuje moderné služby hosťom, krorí túžia po odpočinku, rekreácii a ktorí sa chcú liečiť. Termálna voda je vhodná hlavne na liečenie kĺbových ochorení, reumy , osteoporózy, ochorení cievneho systému, gynekologických a akútnych urologických zápalov. Termálne kúpele a kúpalisko disponuje kompletným liečebným traktom. Vonkajší bazén s teplotou vody 57°C je spojený s vnútornými – krytými bazénmi. Kúpele ponúkajú aj bahenné zábaly, parafango, hydroterapiu, cviky pod vodou, tangentor, mechanoterapiu ( zdravotný telocvik, liečebné masáže) , fototerapiu, inhaláciu a elektroterapiu, infra saunu, solárium.

Termálna voda odstraňuje stres a celkové vyčerpanie. Kúpalisko , už na prvý pohľad pozoruhodná stavba, ktorá prekvapí najmodernejšou kúpeľnou technikou. Na šiestich hektároch sa nachádzajú štyri bazény, športové a detské ihriská, miesta na opaľovanie a stánky na občerstvenie, ktoré sa starajú o skvalitnenie služieb pre návštevníkov.

Od roku 1995 je Tiszaújváros maďarským „ Národným mestom športu“. Ponúka jedinečné športové vyžitie : rozmanité vodné športy. Mestský Park voľného času ponúka plávanie, korčuľovanie , hokej – celoročne otvorená umelá ľadová plocha.

Jaskynné a liečebné kúpele – Miskolc Tapolca

Fakultatívny výlet zameraný na relaxačný pobyt v jaskynných kúpeľoch Barlang- Miskolc – Tapolca

Rozpis trasy:

 • Odchod : Jahodná 8:00
 • Zastávka č.1 : Miskolc – prehliadka mesta
 • Zastávka č.2 : Obed – podľa záujmu
 • Zastávka č.3 : Barlang – prehliadka okolia a parku
 • Zastávka č.4 : Barlang – pobyt v kúpeľoch

Barlang: Jaskynné a liečebné kúpele sa nachádzajú na severovýchode Maďarska, v rekreačnej oblasti Miskolcu. Kúpele sú známe od 16. storočia vďaka terapeutickým vplyvom. V jedinečnom prostredí, v prirodzených jaskynných dutinách má voda teplotu 30 °C . Ku kúpeľom v jaskyni sa pripájajú zážitkové prvky( gejzír) a v záhrade detské a vonkajšie bazény.

Možnosť využitia doplnkových služieb liečebných kúpeľov: hydroterapia, liečebná a osviežujúca masáž, elektroterapia, ordinácia reumatológa, sauna, solárium, bahenné zábaly, podvodná masáž prúdom vody.

Miskolc: Mesto je vzdialené 87 km od Košíc. Leží v jedinečne krásnom prírodnom prostredí na úpätí pohoria Bükk. V tomto meste bolo uskutočnené bádanie po najväčšej časti prahistórie – dobe kamennej . Nálezy sú staré 60-70 tisíc rokov. Na začiatku 21.storočia, ako súčasť premeny vzhľadu mesta , sa koryto , breh a okolie potoku Szinva premenilo na príjemné korzo skrášlené sochami.V historickom centre sa nachádza prvé kamenné divadlo štátu, Národné divadlo mesta Miskolc, prvé Herecké múzeum krajiny, Maďarské ortodoxné cirkevné múzeum, ktoré stráži výnimočné cirkevné hodnoty, vedľa ktorého stojí kostol s najväčším a najkrajším ikonostrasom strednej Európy,Galéria Miskolca, ktorá je najstaršou budovou mesta a viac ako tucet kostolov a umeleckých pamiatok.